Güney Kore

Piri | Geleneksel Kore Enstrümanları

28/02/2023

Merhabalar,

Güney Kore’de flütü andıran geleneksel bir enstrüman bulunmaktadır. Piri olarak bilinen bu enstrümanı sizlerle tanıştırmak istiyorum.

Piri klasik ve halk müziğinde kullanılan çift kamışlı bir Kore müzik enstrümanıdır. Bambudan yapılır. Büyük kamışı ve silindirik delikleri diğer müzik aletlerine göre daha yumuşak bir ses çıkmasına neden olur. Tipik bir pirinin bambu gövdesinde sekiz parmak deliği bulunur. Deliklerden yedi tanesi önde bulunur ve bir delikte arkada baş parmak için bulunmaktadır. 

Dört Tip Piri Vardır:
1. Hyang Piri (향피리)
2. Se Piri (세피리)
3. Dang Piri (당피리)
4. Dae Piri (대피리)

Her müzik türü için farklı bir kullanımı olduğundan dört farklı türü bulunmaktadır. Hyang piri tüm Pirilerin arasında en uzunu ve en yaygın kullanılanıdır. Çünkü yüksek ve nazal sesi genellikle bir topluluk içinde ana melodiyi üstlenir. Se piri küçük, ince ve daha sessiz bir türdür. Ayrıca ince sesinden dolayı, bu türü yumuşak veya yaylı çalgılar ile birlikte kullanılır. Dang / Tang piri geniştir ve Çin’in Guanzi enstrümanına benzer. Ayrıca, dae piri, modern bir piridir ve tuşları ve çanı ile daha çok batılı obua enstrümanına benzer.

Pirinin Goguryeo döneminden önce Çin’in batısında kıyısında bulunan bir yerde Kore’ye geçtiği düşünülmektedir. Suseo’ye göre (수서; 隋 书), piri gagwan olarak bilinen (가관; 笳 管) ve Kucha kaynaklı olan bir alettir. Se piri hyang piriden küçüktür ama aynı yapı yelpazesine sahiptir. Se piri hyang piriden sonra icat edilmiş gibi görünüyor. Çin’de pirinin eşdeğeri Guan’dır (ayrıca bili olarak da bilinir), Japonya’daki karşılığı ise hichiriki’dir.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın