Animasyon

[Öneri] Gökteki Kale (Laputa: Castle in the Sky)

14/02/2021

Gökteki Kale denilince hepimizin aklına en başta gökyüzünde süzülen bir başına duran kale motifi belirecektir ki doğru bir düşüncedesiniz. 🙂 Küçükken hayal ettiğim bir dünya vardı şuanda da bazen kendimi huzursuz hissettiğim de o dünyama kaçar sorunlardan kendimi uzaklaştırırım. Bu dünyamda birbirinden farklı canlılar, büyü gücü, her etnik kökenden insanlar bulunuyor yani öyle küçük bir kasaba değil bildiğiniz görkemli bir saray gibi hayal ederdim ve ediyorum. Gökteki Kale animasyonu yine Hayao Miyazakinin yazıp yönettiği Studio Ghibli firmasına ait olan 1986 yapımı fantastik – macera türünde bir eser. Şuan ki IMDB puanı ise 8 / 10. 35 yıl öncesine dayanan bir animasyonun günümüz animasyonlarını geride bırakmasının içerisinde yatan konu zenginliği bu puanından bile bize gülümsüyor.

Gökteki Kale animasyonu ile tanışmam aslında artık önceki yazılarımdan da görebileceğiniz üzere bir Miyazaki – Studio Ghibli halkasının bir parçası olmasından kaynaklı. Animasyon filmlerin de bir animasyon filmi ne kadar etkileyici olabilir veya bizi bir film kadar derinlere sürükleyebilir mi algısı vardır ama benim izlediğim her animasyonla aslında bunun tam tersi olması gerektiğini düşünmeye başladım. Gökteki Kale animasyonunu ilk izlediğim zaman Laputa olarak adlandırılması ve bu ismin bende uyandırdığı gizem hissi soluksuz izlememe sebep olmuştu ilerleyen dakikalarda ise ismin sadece kayıp şehrin isminden daha fazlası olduğunu anlamam çok uzun sürmedi çünkü çok önemli bir detayı baş karakterlerin ikili diyalogları sırasında veriliyordu. Sizlerde izlediğinizde veya izlemiş iseniz hangi kısımdan bahsettiğimi çok iyi anlayacaksınız.

Karakterleri, hikayesi, betimlemesi hele hele müzikleri ile beni mest eden bir animasyon filmi olmuştu. Öyle ki müziğini bazen canım sıkılınca açıp dinlerim ve içimi huzur kaplar. Sizlere de müziğini aşağıya bırakıyorum ve mutlaka dinlemenizi öneriyorum. Bir an önce filmi açıp izleyin ve kendi Laputanızı hayal etmeye başlayın. 🙂 Sevgiler…

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın