İnsan Kaynakları

Personel Yönetimi ile İnsan Kaynakları Yönetimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

29/06/2021

Merhaba, bu yazımızda zaman zaman karıştırılan Personel Yönetimi ile İnsan Kaynakları Yönetimi arasındaki farkları ele alacağız. Temelde bu iki alan birbirinden sivri yönleriyle kolayca ayrılan alanlardır fakat her iki bölüm de direk çalışanı etkileyen birimler olması sebebi ile kafa karışıklığına sebebiyet verebilmektedir. Kurumsal firmaların kurumsal kimliğini oluşturan en kritik departman insan kaynakları departmanıdır, toplumumuz da şöyle bir algı var ne yazık ki; çok çalışanı olan, servis imkanı sunan, yemekhanesi bulunan vb. kurumlar kesinlikle harika bir insan kaynakları departmanına sahiptir, mükemmel bir iş tecrübesi sunar gibi gibi… Bu algı sebebiyle çoğu çalışan işe girdikten sonra aslında bu kurumların insan kaynakları departmanına değil de personel yönetimi departmanına sahip olduklarını görürler, peki nedir bu farklar? Neden iki departman bu derece bir iş kalitesi farklılığı oluşturur?

Öncelikle bazı bilinen, ülkemizde tanınan kurumlar hariç hiçbir kurumun içerisine dahil olmadan iyi bir iş deneyimi sunup sunmayacağına ön yargı düzeyinde karar vermemeliyiz. Kurumların, çalışanlarına ne derece değer verdiğini, neler kattığını kurumun çalışan sayısı, büyüklüğü gibi sayısal değerlerinden yola çıkarak yorumlamak doğru bir yaklaşım değildir. Kurumların çalışanlarına iyi bir iş deneyimi sunup sunmadığı hangi yönetim anlayışını tercih etmesiyle alakalı bir durumdur. Bu yönetim anlayışları Personel ve İnsan Kaynakları olmak üzere iki şekilde incelenmektedir. İki birimin farklarını önce tablo olarak inceleyelim:

Personel Yönetimiİnsan Kaynakları Yönetimi
İş odaklıİnsan odaklı
Operasyonel faaliyetlerDanışmanlık hizmeti
Kayıt sistemiKaynak anlayışı
Statik bir yapıDinamik bir yapı
İnsan maliyet unsuruİnsan önemli bir girdi
Kalıplar, normlarMisyon ve değer
Klasik yönetimToplam kalite yönetimi
İşte çalışan insanİşi yönlendiren insan
İç planlanaStratejik planlama

Tabloda da görüleceği gibi Personel Yönetimi anlayışını benimseyen kurumlar çalışanını maddi bir gelir kaynağı statüsünde değerlendirirken İnsan Kaynakları Yönetimi anlayışında ilerleyen kurumlar çalışanının şirket için bir değer olduğunu benimser. Personel Yönetimi anlayışında olan kurumların en belirgin özelliklerinden bir tanesi de motivasyon olarak sadece maddi açıdan kazanım sağlamasıdır, çalışanına manevi anlamda mutluluk katacak, motivasyonunu yükseltecek içeriklerden kaçınır. Bu anlayışı benimseyen kurumlarda ayrıca iş sürecinde “adamına göre iş” politikası uygulanır böylelikle iş yeri içerisinde kariyer hedefi olan çalışanların motivasyonu büyük ölçüde kırılır. İnsan Kaynakları Yönetiminde ise bu yaklaşımların tam tersi uygulanır çalışanın değerli hissetmesi adına maddi sürecin elbette olması gerektiği tartışılmaz bir gerçektir fakat manevi anlamda da küçük sürprizler, hediyeler, birebir diyaloglar – görüşmeler ile motivasyon ve işe bağlılık iyileştirilir. Kariyer hedefi olan çalışanlar şirkette uygun pozisyonların açık olması durumunda “pozisyon için en uygun kişiyi bulmak” anlayışı ile değerlendirilirler. Bu sebeple iş hayatınızda mümkün olabildiğince İnsan Kaynakları Yönetimi anlayışını benimseyen kurumlarda çalışmaya özen göstermenizi öneriyorum. Yazımı İnsan Kaynaklarını, Personel Yönetiminden ayıran çok güzel bir söz ile sonlandırıyorum, sevgiler-saygılar.

Çalışanlarınızı öyle iyi eğitin ki istedikleri yere gidebilsinler ama onlara öyle iyi davranın ki hiçbir yere gitmesinler.

Richard Branson

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın